Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nedávno zveřejnil výsledky kontrolní akce č. 23/31. Jak to vypadá s pozemkovými úpravami, které jsou klíčové pro ochranu krajiny a práv vlastníků půdy?
Problémy, na které NKÚ upozorňuje
Podle kontrolorů se pozemkové úpravy v Česku táhnou už desítky let. Zatím bylo dokončeno pouze 25 % z celkového počtu. Pokud se nic nezmění, bude celý proces trvat minimálně dalších 50 let a stát za něj zaplatí přes 150 miliard korun. NKÚ také upozorňuje, že stát nemá jasný plán ani přehled o tom, kolik peněz bude na dokončení ještě potřeba.
„Celkový objem peněžních prostředků vynaložených na pozemkové úpravy za roky 1991–2023 činil 36,2 mld. Kč. Pozemkové úpravy je potřeba řešit ve 12 232 katastrálních územích. Z toho byly ke konci roku 2023 komplexní pozemkové úpravy dokončeny na 3 046 katastrálních územích. Na dalších 9 186 katastrálních územích doposud provedeny nebyly a jejich úprava si vyžádá nejméně 144,9 mld. Kč. Pokud zůstane zachován stávající způsob financování i průměrná výše ročních výdajů (za posledních 10 let cca 1,9 mld. Kč), bude proces pozemkových úprav trvat minimálně 50 let,” uvádí NKÚ.
Navíc kontrola odhalila chyby v evidenci, které vedly k tomu, že bylo neúčelně vynaloženo přes 6 milionů korun. A zatímco třeba v sousedním Bavorsku se na pozemkových úpravách finančně podílejí i obce a zemědělci, v Česku vše platí stát.
Co na to Státní pozemkový úřad?
Státní pozemkový úřad (SPÚ) na kritiku reaguje tím, že pozemkové úpravy jsou důležité pro ochranu půdy, krajinu a přizpůsobení se klimatickým změnám. Zdůrazňuje, že za posledních 10 let už realizoval přes 3 000 úprav a že jeho práce má skutečné výsledky, což se potvrdilo při zářijových povodních minulý rok. „V souladu se závěry NKÚ SPÚ k uvedeným závěrům uvádí, že veškeré finanční prostředky v rozsahu desítek miliard Kč byly prokazatelně účelně investovány ve prospěch české krajiny a rozvoje venkova. Účinnost a funkčnost jednotlivých vybudovaných opatření v pozemkových úpravách prověřily v mnohých regionech zářijové povodně v roce 2024,” píše se v tiskové zprávě SPÚ.
Dále uvádí, že od ledna 2025 nasadil nový informační systém, který centralizuje data o pozemkových úpravách a zajišťuje správnost finančních výdajů. Tento systém propojuje smlouvy, faktury, projektovou dokumentaci a geografické údaje, což přispívá k lepší kontrole vynakládaných finančních prostředků.
Financování a historické souvislosti
SPÚ očekává, že pozemkové úpravy budou i nadále hrazeny z veřejných rozpočtů. Hlavním důvodem je historická zátěž krajiny – před rokem 1989 nebyly pozemkové úpravy systematicky prováděny, což vedlo k narušení vlastnických vztahů a absence dlouhodobé strategie rozvoje venkova.
Připravenost k dialogu
SPÚ kontinuálně podniká konkrétní kroky ke zlepšení evidence, vyhodnocování účelnosti výdajů a efektivního plánování pozemkových úprav. „Zároveň zdůrazňujeme, že pozemkové úpravy jsou dlouhodobým procesem, který přináší nezpochybnitelný užitek nejen vlastníkům půdy, ale celé společnosti v podobě zlepšené krajiny, vyšší ochrany půdy a lepší adaptace na klimatické výzvy.”
Státní pozemkový úřad v tiskové zprávě také píše, že je připraven pokračovat v otevřeném dialogu s Ministerstvem zemědělství i dalšími partnery, aby zajistil co nejefektivnější využití veškerých finančních prostředků k dosažení stanovených cílů.